Amit mindig is tudni akartál – A kórházakban miért nem diétabarát a ‘cukros’ étrend?
Többségünk szerencsére ritkán kerül kórházi környezetbe, viszont amikor igen, akkor ámul el, hogy az egészség szentélyében a cukros étrend bizony nem ugyanazt jelenti, mint az azon kívül eső Világban.
Ilyenkor jobb esetben csak zavartan pislogunk, hogy akkor pontosan most mi is a helyzet?!
A Világnak azon a bizonyos kórházakon kívül eső részében a fejünkbe verik a teljeskiőrlésű lisztek, kenyerek, pékáruk hasznosságát a szervezetünk számára kemény tízezrekért. Majd az etalont képviselendő helyen mintha egészen más szabályok működnének..
A közösségi oldalakon gyakoriak a kórházi cukros reggeliket megörökítő fényképek és alattuk számos komment, ami azt bizonyítja, hogy nem egyedi esetről van szó.
Úgy döntöttem utána járok az anomáliának, és megkérdeztem a Dietetikusok Országos Szövetségének főtitkárát, Erdélyi-Sipos Alíz MSc-t az okokról. Az ő válaszát olvashatjátok a továbbiakban:
„A kórházi élelmezés vonatkozásában a napi normakeretből kell biztosítani az ötszöri étkezést.
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége 2015 novemberében dietetikus végzettségű élelmezésvezetők körében végzett felmérése szerint az intézmények mindegyikében többletforrást igényelne a megfelelő gyógyélelmezés megvalósítása. A válaszadók döntő többsége nem tartja elegendőnek a rendelkezésre álló normakeretet.
Hivatalos, kötelező normaemelés 2008-ban volt utoljára az egészségügyi intézményekben. Ettől függetlenül a szakemberek törekednek a körülményekhez képest a lehető legjobb ellátást biztosítani.”
Szívem szerint azt kérdezném mi a teendő a helyzet megváltoztatásához?
A kérdés felvetése természetesen messze túlmutat a jelen bejegyzés keretein, ezért inkább gondolatébresztő költői kérdésnek szánom.
Inkább arra hívnám fel minden inzulinrezisztens és cukorbeteg társam figyelmét, hogy állapotától függően és lehetőségéhez mérten készüljön fel ilyen szempontból is a kórházban töltött időre.