Életmód,  IR alapozó,  IR mozgás

Az inzulinrezisztencia és az edzés – Máté Noémi vendégbejegyzése

[su_heading size=”20″ margin=”30″]Talán emlékeztek arra a cikkemre, amiben az új sportok kipróbálásáról írtam (ha nem olvastad ide kattintva tudod megtenni). [su_spacer]Az Aviva torna volt az egyik olyan sport, amit mindenképp szerettem volna kipróbálni és legfőképp tudni, hogy nekem IR-esnek vajon miért is jó ez?[su_spacer] Máté Noémi Aviva torna oktatóként  (+ IR-es Pilates és LoveYourBelly oktatóként), valamint érintett inzulinrezisztensként nem csupán az Aviva torna ránk gyakorolt hatásáról írt, hanem az IR és a sport kapcsolatának alapjairól is.[/su_heading]

Máté Noémi
Máté Noémi

Azt hiszem, most már mindenfelé elhangzik, hogy az egészséges életmód része a mozgás, illetve az inzulinrezisztencia kezelésének része a megfelelő mozgásforma kiválasztása is. Najó, nem csak a kiválasztása, hanem a következetes edzésprogram követése is 😉

Inzulinrezisztencia esetén a hangsúly leginkább az egyensúlyon van edzésen belül is. Illetve úgy egyáltalán, az IR kezelésében mindig az egyensúlyra kell törekedni.

Az erősítő gyakorlatokra szükség van, mert így nő az izomtömeg, ami felpörgeti az anyagcserét, többet ehetünk, mert az izom fenntartásához több energiára van szükség. Szeretjük az izmot, mert azon kívül, hogy jól mutat és formásabb lesz tőle a test (még akkor is jobban festünk, ha zsírréteg fedi), javul a testtartás, a megerősödött izmok jobban rögzítik az ízületeket (ezért van, hogy sokszor elmúlik a térdfájás, ha erősek a láb izmai és segítenek az ízületek helyén tartásában) és nem utolsó sorban az erősítő edzések segítenek a csontritkulás megelőzésében. IR szempontjából pedig azért kiemelten fontos, mert minél több az izom, annál jobb az inzulin érzékenysége. Én magamon például simán megérzem, amikor 1-2 kilónyi változás áll be az izomtömegemben. Amikor izmosabb vagyok, a tüneteim is elillannak.

A kardió sem éppen egy rossz mozgásforma, hatására javul a vérkeringés, edzettebbé válik a szív (ugyanazt a vérmennyiséget kevesebb munkával mozgatja meg), javul az állóképesség, így ugyanolyan terhelésre alacsonyabb pulzussal reagál a test és az edzés után is hamarabb visszatér a pulzus a normál értékekre. Évekig azt hajtogatták, hogy a fogyás titka a kardió, kardió, kardió, ami ugyan megdőlt, de ettől még fontos része az edzésnek, hiszen az általános állóképességet csak így lehet javítani, illetve az inzulinérzékenységet is növeli (csökkenti a diabétesz kialakulásának veszélyét), illetve a felgyorsult vérkeringés miatt az inzulin is gyorsabban „mozog”.

És ott van még a nyújtás, amit a legtöbb ember hajlamos elhanyagolni, pedig sok-sok előnnyel jár azon túl, hogy lehet vagánykodni azzal, ki mennyire tud előre hajolni. Igen, olyan közegben mozgolódom, ahol ez a vagánykodás és nem a telepen lógás. A nyújtás segít a sérülések megelőzésében, javítja az izomtónust (nem egy nagy tömb lesz az izom, ami folyamatosan rövidül az edzése hatására, hanem megtartva a „gyári” hosszúságát növeli vastagságát, az ilyen izom mindig sokkal szebb), növeli a hajlékonyságot és nem utolsó sorban segít az izomláz megelőzésében, csökkentésében. IR szempontjából extrán fontos ez a típusú edzés, hiszen azt már tudjuk, hogy az IR stressz hatására romlik, úgyhogy minden hasznos, aminek az eredménye az, hogy oldódik a stressz. Ha úgy érzed, egy kellemes masszázs után nyugodtabb, lazább, stresszmentesebb vagy, akkor tuti érdemes egy jóga, Pilates vagy stretching típusú órát is kipróbálni, mivel ezek a mozgásformák fizikai szinten oldják a stresszt. Ahol a stressztől begörcsölnek az izmok, azt lazítják és felszabadul egy kicsit az a terület és vele együtt a stressz is. Mintha a masszőr masszírozná a kis stresszgöböket, csak annál azért fájdalommentesebb és könnyebben elérhető (persze én mindig azt szajkózom, hogy ideális esetben kéthetente legalább el kellene menni egy masszázsra az egészséges életmód részeként – de azt ne kérdezzétek, hogy én mikor jártam utoljára masszázson… Könnyebb mondani, mint betartani).

Rendben, az erősítés megvolt, nyújtás is, kardió is, de az inzulin egy hormon, úgyhogy hasznos lehet egy olyan mozgásformát is végezni, ami kifejezetten a hormonok működésére hat. A célirányos jógagyakorlatokkal is sok mindent el lehet érni (tapasztalt női jóga oktatókat érdemes megkörnyékezni), de van egy mozgásforma, ami talán kevésbé ismert, ez pedig az Aviva torna. Az Aviva torna főleg a hasizom alsó szakaszát, a gátizmokat és a farizmokat mozgatja meg és ezzel ér el nagyon pozitív hatást. Tulajdonképpen az egész lényege, hogy az adott területen felpezsdül a vérkeringés (hatására egységnyi idő alatt négy-ötszörös mennyiségű vér áramlik át a szerveken), így a torna idején minden sokkal hatékonyabban üzemel. Ettől sokkal egészségesebben működnek a belső szervek, sőt, a hormonháztartásra is pozitív hatással van. Az erősítő és vérkeringés-fokozó gyakorlatok között enyhe nyújtó gyakorlatok is találhatók, melyek a vérbőséggel együtt, közös erővel, akár a petevezetékek letapadását is oldhatják, ami sajnos elég gyakori dolog manapság.

Önmagában az IR kezelésére nem feltétlenül ez a leghatékonyabb gyógymód, de ártani nem árt, használ is picit, viszont az IR-nél gyakori PCOS esetében szuper eredményeket produkálnak a lányok. Mivel a PCOS esetén a legtöbb női hormon már elmászott a helyéről, látványos változás jön létre, amikor a torna egy kicsit megpiszkálja az elromlott rendszert. Sokan kezdenek újra menstruálni, a 60-70 napos ciklusokat segít 30 körülire rövidíteni és a peteérés előidézésében is jó szolgálatot tesz a torna.

Máté Noémi

Én magam is IR-es vagyok, az Aviva torna hatását leginkább ott vettem észre, hogy a menstruáció előtti nyűgös-hisztis időszakom teljesen elmúlt. Szerencsére nekem az sem volt durva, nem is tűnt fel, hogy valami baj lenne, de amikor eltűnt, azért észrevettem, hogy jé, így is lehet.

Inzulinrezisztencia esetén leginkább a megelőzésben és a ciklus rendezésében lehet segítség a torna, PCOS-nél pedig a peteérést és ezáltal a teherbeesés esélyét segít növelni, a fokozott szőrösödés, pattanásos bőr, illetve a női hormonok helyreállításában tud segíteni a torna.

Bettitől már megtanulhattátok, hogy az időgazdálkodás fontos, úgyhogy biztos ez a vonal is érdekel titeket, hogy mi mennyire időigényes. Az Aviva torna egy workshop jellegű alkalommal (3-4 órás, létszámtól függően) elsajátítható, utána otthon lehet végezni a gyakorlatokat, így az utazási időt is megspórolhatjátok. Sőt, alapesetben heti kétszer kell csak tornázni és mindössze 30 perces a gyakorlatsor. Persze több helyen van közös gyakorló óra is, ha esetleg mégis jobban élvezitek a közös tornázást.

A legtutibb módszer, ha van kardió és erősítő jellegű mozgás is az edzésprogramotokban, ezeket lehet kiegészíteni a stresszmentesítő és hormonokat rendező mozgásformákkal is, illetve lehet alkudozni, hogy kinél minek számítható be az Aviva torna, kardiónak vagy inkább erősítésnek 😉

A lényeg, hogy mozgásra fel!

(velem kéthetente péntekenként és havonta egyszer csütörtökön + szombaton találkozhattok a 11. és 9. kerületben – folyamatosan frissülő időpontokat itt találjátok)

Máté Noémi, az IR-es Pilates, LoveYourBelly és Aviva oktató

matenoemi.hu

 

 

Egy hozzászólás

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .