IR alapozó,  IR diéta 160 gramm

Kitől érdemes táplálkozási tanácsokat elfogadnia egy inzulinrezisztensnek?

A táplálkozási kérdések az inzulinrezisztens életmódváltás alappillérei.

Azokra a kérdésekre kerestem most a választ, hogy kihez érdemes táplálkozási tanácsért fordulnia egy kezdő inzulinrezisztensnek, milyen végzettséggel rendelkezik egy dietetikus, hol találhatjuk meg magunk számára a megfelelő dietetikust, van-e a dietetikusok számára mozgástér inzulinrezisztencia esetén a 160gr-os diéta ajánlásán kívül.

Kérdéseimre ismét Erdélyi-Sipos Alíz MSc a Magyar Dietetikusok Szövetségének főtitkára válaszolt.

Milyen végzettséggel rendelkezik egy dietetikus?

A dietetikus a táplálkozástudomány és a dietetika területén elismert, főiskolai végzettséggel rendelkező személy.

A dietetikusnak, ahhoz, hogy magánpraxisban is tevékenykedjen, a diploma megszerzését követően két év gyakorlati tapasztalatra is szüksége van. Minden egészségügyben dolgozó személynek kötelező és választható továbbképzéseken szükséges folyamatosan részt vennie.

A főiskolai képzés során minden betegséggel kapcsolatos dietetikai ismeretet elsajátítanak a dietetikusok. A gyakorlatban azonban természetesen vannak olyan szakemberek, akik specializálódnak, például a gasztroenterológia, a diabetológia, az anyagcserezavarok tekintetében, sőt, kifejezetten ilyen jellegű központban vagy orvosi teamben dolgoznak.

Ki jogosult étrendi tanácsadásra?

A különböző típusú betegségekkel összefüggő étrendi tanácsadást kizárólag dietetikus végezheti, illetve tarthat, beleértve az inzulinrezisztenciát és a cukorbetegséget is.

Ez az jelenti, hogy például sem életmód tanácsadó, sem táplálkozási szakértő, sem élelmiszermérnök, sem orvos nem végezhet betegséggel kapcsolatos táplálkozási tanácsadást, kivéve, ha az alapvégzettsége dietetikus.

A legtöbb krónikus betegség esetén a diétát élethosszig kell tartani, ezért érdemes hosszútávon dietetikus szakemberrel együttműködni.

Nemcsak a táplálkozásra vonatkozó alapinformációk átadása, hanem az étrendhez és élethelyzetekhez igazítása is elkerülhetetlen, ezért fontos a folyamatos és többszöri konzultáció.

Hol találhatjuk meg a magunk számára leginkább megfelelő dietetikust?

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége létrehozta az Országos Dietetikus Címtárat (http://dietetikuskereso.mdosz.hu/), amely a hazai lakosság számára elérhető.

Ahhoz, hogy a végzett szakemberek az adatbázisba bekerüljenek, a fentiekben megfogalmazottakon túl további tréningeken, továbbképzésen is részt kell venniük.

A dietetikusok mind fanatikus 160gramm hívők?

Nem gondolom, hogy lennének 160 grammos fanatikus dietetikusok.

A táplálkozási anamnézis felvételével, az orvosi diagnózis, a laborértékek, a gyógyszerek függvényében és az egyén életvitele alapján szükséges az adekvát diétát összeállítani.

Remélem ezúttal is sikerült hozzátennem a sikeres életmódváltásodhoz!

Öleléssel:

Betti

2 hozzászólás

  • anna

    igen itt a bibi. Az orvos aki gyogyszert felir dietahz nem ert mert nem oktatjak. Dietat mindenki maga probal valahogy vagy nemi segitseggelösszeallitani. keves a dietetikus aki ert a dolgokhoz.videkrol is pestre küldik az IR eseket. Nem szervezett több infora lenne szukseg több kepzett szakemberrek edzo-dietetikus-orvos egyittmukodesre. Az a parendokrinologus aki ezzel az orzsagban foglalkozik a többseg csak a penzt hajtja de valojaban nem erdekli eg yegy ember sorsa. Soka mindenen kellene valtoztatni ahhzo hogy ez tenyleg mukodjon a gyakorlatban. Mondjuk kulfoldon talan meg igy sem all az IR karbantartasa. jó a cikk.

    • Betti

      Erősen gondolkodom, hogyan lehetne ezt az egészet szervezettebbé tenni és van is néhány ötlet a tarsolyomban… Csak valahogy többszöröződni kellene, hogy megoldható legyen! Köszönöm az elismerést!

Szólj hozzá

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .