Kovászos kenyér recept inzulinrezisztenseknek
Azok közé tartoztam én is, akiknek a karantén időszakban a kovászos kenyér sütése csodálatosan strukturálta az idejét.
Emlékszem, volt olyan alkalom, hogy az éjszaka közepéig vártunk egy hajtogatást a férjemmel és ültünk az asztal mellett kitartóan. Mert a kovászolás az ilyen. Lehet a türelmet, a kitartást és a szelídséget gyakorolni rajta keresztül.
Manapság pedig már az inzulinrezisztencia témájában hozzám forduló klienseimnek ajánlom jó szívvel a hosszan érlelt kovászolt pékáruk készítését – első sorban. Ha pedig arra nincs mód, akkor ilyen típusú pékáruk vásárlását és beépítését az életükbe.
Miért válasszunk kovászos kenyeret inzulinrezisztensként?
Első sorban azért, mert a kovászolás során a kenyér gluténtartalma előemésztődik. Így az emésztése sokkal könnyebb az ilyen pékáruknak.
Ha teljeskiőrlésű lisztet használunk a kovászos kenyerünkhöz, akkor olyan rostok jutnak be a szervezetünkbe, amik táplálják a bélrendszer jótékony baktériumait. Így válik a kenyér az inzulinrezisztencia kezelésének egyik természetes elemévé, hiszen a bélflóra helyreállítása elsődleges a terápiás munkában.
Ha a bélflóránk egészséges, és sokszínű, akkor az immunrendszerünk is sokkal ellenállóbb lesz, kevésbé leszünk fogékonyak a körülöttünk száguldozó betegségekre.
Gyakori jelenség, hogy a hosszú érlelésű kovászolt pékáruk használatával megszűnik a puffadás, elmúlnak a bőrproblémák, a gyomorégés és még számos más kellemetlen tünet.
Az én kovászos kenyerem receptje a következő
A kenyér elkészítéséhez Szabi A Pék facebook oldalát követtem lépésről, lépésre az előbb is említett karantén időszakban.
Néhány hónapja követem Emma tartalmait, aki a karantén óta annyira folyamatosan tanulja a kovászolás mesterségét, hogy már tanítja is. Őt itt találod: Emma instagram profilja. Sőt, van vele egy közös beszélgetésünk is a kovászolásról, amit az instagram oldalamon megtalálsz.
Hozzávalók:
900 gr liszt, nálam 70% teljes kiőrlésű liszt és 30% simaliszt adta ki a 900 gr-ot.
650 ml kb. 40 fokos csapvíz.
A liszteket és a vizet összekutyultam és 30 percig pihentettem (autolizálás).
Aztán hozzáadtam
- 180gr kovászt, (ehhez felszaporítottam a kovászt)
- 21gr sót, és
- egy pici vizet. A vizet azért is, mert a teljes kiőrlésű liszt eleve több folyadékot vesz fel, mint a sima BL55-ös fehér liszt, és Szabi is ajánlotta.
Ahogy látod, a kovászos kenyér nem tartalmaz mást csupán lisztet, sót és vizet. Ez egy remek iránymutató vásárlásnál is, mert ha ennél több összetevőt hallasz, akkor legyen gyanús a termék és inkább ne válaszd.
Elkészítés
Miután minden benne volt a kenyértésztában, 30 perc pihentetés következett kiolajozott tálban.
A pihentetést követően tészta-wellness következett: 3x hajtogattam és maszírozgattam, a hajtogatások között pedig 30-30 perc pihentetést kapott. A pihentetés azt jelentette, hogy a sütőbe a kelesztőtál alá meleg vizet tettem egy tálba, mert meleg gőzben jobb a tésztának (Szabi mondta). Mondom én, hogy tiszta wellness.
Az utolsó hajtogatást 1,5 óra pihenés követte.
Utána ment a kelesztő szakajtóba (ami nálam jobb híján egy talpas fém szűrő lisztezett konyharuhával kibélelve) és a 6-8 fok körüli hűtőbe 12 órára. A hűtő hőmérsékletét mondjuk nem mértem, de egy fokozattal lentebb vettem a szokásosnál. Eléggé izgultam, hogy vajon mi lesz ebből?!
A 12 óra alatt valamennyire megkelt a tésztám, majd Szabi tanácsára 2 órát temperáltam sütés előtt szobahőmérsékleten.
Közben a sütőmet alsó-felső sütésre állítottam, és felmelegítettem 250 fokra sütőedénnyel, fedővel együtt (Ez nálam az apai nagymamám örökségéből származó mázas lábas. Mivel a teteje nem tehető be a sütőbe, így a tortaformám alját használtam tetőként megint csak, jobb híján. Tiszta sufnituning, nem is szavaztam sok esélyt ennek az egész kenyérsütögetésnek. :-DDD).
A kenyeret 250 fokon sütöttem fedő alatt 30 percig, majd 220 fokon fedő nélkül 20 percig. Ha nagyon figyelmes vagyok, akkor további 10 percet kellett volna sütnöm sütőedény nélkül csak a rácson, de erről izgalmamban teljesen megfeledkeztem. Sebaj, első kenyérnek szerintem elég vállalható lett.
Mosogatás
Van az a ritka pillanat, amikor a mosogatást valami magasztos értelemmel tudom felruházni, de a kovászos kenyér és a kovászolás környékén keletkező mosogatnivaló mennyiség nem az. Eleinte vitt a lelkesedés, de mire elkészültem a kovászommal és a kenyeremmel is leginkább önként vállalt rabszolgamunkára hasonlított.
Rengetegnek tűnt a mosogatni való és szinte minden egyes etetésnél új szivacs és törlőkendő kellett, merthogy a kovász tészta beleragadt a szivacsba. Totálisan undorító lett, amit aztán bárhogy akartam, nem tudtam tisztára takarítani. Hát nem egy környezetbarát megoldás naponta egy szivacsot a kukába dobni. :-/
Nézegettem a csoportban is, ott sem láttam megoldást erre a problémára, így a saját lábamra állva a JPE-t (Józan Paraszti Ész) bevetve, elkezdtem előmosogatáshoz a hideg vizes öblítést használni. Láss csodát! A vizes liszt szépen feloldódott és lecsurgott a lefolyón. A szivacsban sem maradt nyoma és a lefolyószűrő is tiszta maradt. :-DDD Heuréka! Próbáld ki Te is, szinte tisztára öblögesd el az üvegeket, a fakanalat hideg vízzel, utána pedig jöhet a mosogatószeres meleg mosogatás! Ugye, neked is bevált?
Ölelés,
Betti
Olvasd el ezeket az írásaimat is:
- Inzulinrezisztencia tanításai – Street Training
- A siker titkos művészete: Lassulj le, hogy felgyorsulhass!
- 160 gr szénhidrát mindenkinek! …vagy mégsem?
- Inzulinrezisztens vagy, és fogyni is szeretnél? Kérlek, olvasd el ezt mielőtt bevásárolnál gluténmentes termékekből.
- Cukormentes (hozzáadott cukor nélküli) lekvár főzése