Rádió Bézs Korzó: Gyógynövények és változókor
FLÓRA & FŰ ALKOTÓMŰHELY,  Életmód,  Médiamegjelenések,  Női hormonrendszer,  Szakértő

Gyógynövények és Változókor: amiről a rádióban nem volt időnk beszélni

Szerdán este 7-től a Rádió Bézs műsorának vendége leszek, ahol egy rendkívül izgalmas beszélgetés vár rátok a női egészségről, az 50 körüli nők hormonális változásairól, és a fitoterápia csodálatos világáról. A riporterrel (Számadó Éva. Éva, köszönöm a ragyogó beszélgetést!) annyira elmerültünk a gyógynövények erejében, hogy a rendelkezésre álló idő szinte kirepült az ablakon. Bár futólag érintettük az inzulinrezisztencia és az ösztrogéndominancia témakörét, úgy éreztem, egy kicsit a felszínnél maradtunk.

Pedig van egy égető kérdés, ami szinte minden 50 feletti nőt foglalkoztat, és ami a Flóra & Fű missziójának, illetve a Hormonális Harmónia workshopjaimnak is az alfája és omegája: Miért nem működnek a korábban bevált diéták 50 felett?

Ebben a cikkben pontosan azokat a kulcsfontosságú témákat bontom ki, amik a rádióinterjúból időhiány miatt kimaradtak.

Rádió Bézs Korzó: Gyógynövények és változókor

(Hamarosan ide teszem majd a rádióadás linkjét, amint elérhető: Hallgasd meg a teljes interjút ide kattintva!) https://www.radiobezs.hu/

1. A fitoterápia csodája a menopauzában

A rádióban hosszan beszélgettünk arról, hogy a gyógynövények milyen fantasztikus mankót jelentenek a változókor fizikai és lelki tüneteinek enyhítésében. Legyen szó a hőhullámok csillapításáról, az alvásminőség javításáról vagy a hangulatingadozások kezeléséről, a természet patikája elképesztő kincseket rejt számunkra. Azonban a teák és kivonatok önmagukban ritkán nyújtanak 100%-os megoldást, ha közben az alapokat – a táplálkozásunkat – nem igazítjuk a megváltozott hormonális igényeinkhez.

2. Miért mondják fel a szolgálatot a korábban bevált diéták 50 felett?

Sok nő tapasztalja a negyvenes évei végén, ötvenes évei elején, hogy az a módszer, amivel korábban könnyedén leadott 2-3 kilót, hirtelen egyáltalán nem működik. Sőt, mintha a levegővételtől is hízna, különösen hastájékon.

Ennek oka egyszerű, mégis sokszor figyelmen kívül hagyják: amikor belépünk a perimenopauza és menopauza időszakába, a testünk játékszabályai megváltoznak. A petefészkek működésének lassulásával az ösztrogén- és progeszteronszint ingadozni kezd, majd lecsökken. Ez az anyagcserénk lassulásához és az izomtömeg csökkenéséhez vezet. Ha ugyanannyit (és ugyanazt) esszük, mint 30 évesen, a testünk elkezdi raktározni a felesleget. Nem a te akaraterőd gyenge; egyszerűen a hormonjaid más „nyelven” kezdtek beszélni, és a táplálkozásodat is ehhez a nyelvhez kell igazítanod.

3. Inzulinrezisztencia a változókorban: A láthatatlan ellenség

A rádióadásban épp csak érintettük, pedig a változókori súlygyarapodás egyik fő felelőse az inzulinrezisztencia (IR). A hormonális átrendeződés miatt a sejtek inzulinérzékenysége csökken. Ez azt jelenti, hogy a szénhidrátok feldolgozása nehézkessé válik, a vércukorszint jobban ingadozik, a hasnyálmirigy pedig egyre több inzulint termel (ameddig még képes rá).

A magas inzulinszint pedig egy „raktározó” üzemmódba kapcsolja a testet – főleg a hasi zsírpárnákat növelve. Ezért kiemelten fontos, hogy 50 felett áttérjünk a vércukorbarát táplálkozásra. Ez nem koplalást jelent, hanem tudatos alapanyag-választást, hogy elkerüljük azokat a vércukor-hullámvasutakat, amik felerősítik a menopauza tüneteit, a fáradtságot és az állandó sóvárgást.

4. Ösztrogéndominancia és Xenoösztrogének: Mik ezek?

Bár a menopauza az ösztrogénszint csökkenésével jár, sokaknál mégis úgynevezett ösztrogéndominanciát diagnosztizálnak a perimenopauza éveiben. Ilyenkor a progeszteron szintje sokkal gyorsabban esik le, mint az ösztrogéné, felborítva az egyensúlyt.

A helyzetet tovább rontják a xenoösztrogének – azok a környezeti mérgek, vegyszerek, műanyagokból kioldódó anyagok és kozmetikumok, amelyek a szervezetbe jutva leutánozzák az ösztrogén hatását. Ezek a „mű-hormonok” leterhelik a májat (ami a hormonok lebontásáért is felelős), és felerősítik a kellemetlen tüneteket. A tudatos táplálkozás, a természetes életmód és a gyógynövények segítenek a máj tehermentesítésében és a hormonális egyensúly támogatásában.

A megoldás: Vedd vissza az irányítást a Flóra & Fűvel!

Pontosan azért hoztam létre a Flóra & Fű projektet, mert láttam, hogy mennyi nő bolyong elveszve az ellentmondásos információk tengerében. Az előadások során megvan a maga varázsa annak, ha betekintést nyerünk egy-egy izgalmas részletbe (mint a gyógynövények), de az igazi, tartós változáshoz egy rendszerszintű megközelítésre van szükség és cselekvésre. Enélkül továbbra is a tünetek határozzák meg a mindennapjaink minőségét.

Hormonális Harmónia workshopokon nemcsak a felszínt kapargatjuk. Ott megbeszéljük:

  • Mit tehetsz a konyhában, hogy a hormonjaid ismét neked dolgozzanak, és ne ellened.
  • Hogyan állíts össze vércukorbarát, mégis isteni finom ételeket.
  • Melyek azok a gyakorlati lépések, amikkel te magad tehetsz a mindennapokban a saját egyensúlyodért.

Ha te is érzed a változást, és nem akarsz koplalni, de szeretnéd jól érezni magad a bőrödben 50 felett is, várlak szeretettel a legközelebbi Hormonális Harmónia workshopomon!

Ne feledd: szerdán hallgasd a Rádió Bézs adását a fitoterápia csodáiról, és oszd meg velem a gondolataidat itt, a bejegyzés alatt vagy a közösségi oldalaimon!

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.